انجمن راهنمایی خانواده افغانستان

UNFPA - مرکز خط سلامت جوانان

وزارت صحت عامه با حمایت مالی و فنی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و شریک اجرایی آن ، انجمن راهنمایی خانواده افغانستان (AFGA) ، یک خط تلفن برای ارائه مشاوره بهداشتی دوستانه در جوانان ایجاد کرد.

دختران و پسران در جامعه ما غالباً کسی را ندارند که به آنها کمک کند. با این حال ، با تماس با خط بهداشت جوانان ، 120 ، آنها می توانند با یک مشاور تلفنی صحبت کنند بدون اینکه خجالت بکشند یا مورد قضاوت قرار گیرند. او گفت. دکتر سورایا ددالیل ، وزیر بهداشت عمومی.

دو مشاور ، یک مرد و یک زن از اصول اصلی خط سلامت جوانان برای ارائه اطلاعات دقیق و به موقع و همچنین فرصتی برای گفتگو پیروی می کنند. 

دختران و پسران در جامعه ما غالباً کسی را ندارند که به آنها کمک کند. با این حال ، با تماس با خط بهداشت جوانان ، 120 ، آنها می توانند با یک مشاور تلفنی صحبت کنند بدون اینکه خجالت بکشند یا مورد قضاوت قرار گیرند. ” او گفت. دکتر سورایا ددالیل ، وزیر بهداشت عمومی.

در طی پنج ماهه اول (12 اوت تا 31 دسامبر 2012) ، در کل 7172 جوان از طریق YHL با مشاوران مشورت کردند که از این تعداد 79.3٪ زنان و دختران جوان و 20.7٪ از مردان و پسران جوان از مناطق مختلف شهر کابل بودند. در کشوری که افراد به دلیل داشتن اطلاعات به تلویزیون و رادیو بسیار متکی هستند و فرهنگ خواندن بسیار گسترده نیست ، کسب اطلاعات برای جوانان دشوار است ، به خصوص اطلاعاتی در مورد سلامت باروری آنها ، به ویژه برای دختران. صحبت با والدین در مورد سلامت جنسی یا تولید مثلی یک تابو و در مواردی بی تحرک تلقی می شود و این امر دستیابی به چنین اطلاعاتی را دشوار می کند.

UNFPA در نظر دارد خط بهداشت جوانان را به سایر شهرهای بزرگ افغانستان ، از جمله ، گسترش دهد. استان های هرات ، قندهار ، مزارشریف و جلال آباد برای پوشش بیشتر جوانان و ارائه اطلاعاتی در مورد سلامت باروری جنسی و سایر موارد متداول که در زندگی روزمره با آنها روبرو هستند. افغانستان اولین روز خط بهداشت جوانان خود را در روز جهانی جوانان در 11 اوت 2012 راه اندازی کرد
کابل ، 11 اوت 2012 – وزارت صحت عامه با حمایت مالی و فنی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و شریک اجرایی آن ، انجمن راهنمایی خانواده افغانستان (AFGA) ، یک خط تلفن برای ارائه مشاوره بهداشتی دوستانه در جوانان ایجاد کرد. از امروز و با تماس با شماره 120 ، اکنون می توانید اطلاعات دقیق سلامت جوانان از جمله بهداشت باروری ، مشاوره و مراجعه به خدمات یا منابع مناسب را دریافت کنید. با شماره گیری 120 از هر شبکه به صورت رایگان خط سلامت جوانان قابل دسترسی است. خدمات ارائه شده در روزهای دری و پشتو هر روز در ابتدا از ساعت 8:00 صبح تا 4:00 بعدازظهر ارائه می شود.

نجیبا 18 ساله به مرکز خط سلامت جوانان آمده است تا بصورت حضوری با مشاور صحبت کند. وی گفت: “من در به خاطر سپردن درسهایم مشکل داشتم و اگر کسی با من صحبت می کرد ، در حالی که من درس می خواندم ، رفتار بدی کردم و با آنها رفتار بدی کردم. منظور من این است که من باید خوب برای مطالعه باشم بلکه با دوستان صحبت کنم و به آنها توهین نکنم. بنابراین من به اینجا آمده ام تا از مشاور مشاور کمک بگیرم. “نجیبا سعید. شواهد نشان می دهد كه آموزش جامع جنسی كه مناسب سن ، حساس به جنسیت و مهارتهای زندگی باشد ، می تواند دانش ، مهارت و كارآیی جوانان را برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد زندگی جنسی خود فراهم كند. هنگامی که جوانان مجهز به اطلاعات دقیق و مرتبط هستند ، و دسترسی به مشاوره و خدمات بهداشت باروری که غیرقابل قضاوت و مقرون به صرفه باشد ، می توانند از فرصتهای آموزشی و سایر فرصتهای تأثیرگذار بر بهزیستی مادام العمر آنها بهره بگیرند ، و همچنین دکتر لورن زسلر ، نماینده UNFPA در افغانستان گفت: “از بارداری های ناخواسته و سقط های ناامن جلوگیری کنید ، سلامت جنسی و تولید مثلی آنها را بهبود بخشیده و از عفونت های مقاربتی از جمله HIV محافظت کنید.”

ناشناس بودن خط سلامت جوانان به مخاطب این امکان را می دهد تا سؤالاتی را مطرح کند که ممکن است در یک زمینه چهره به چهره مشکل باشد. وی گفت: “دختران و پسران در جامعه ما غالباً کسی را ندارند که به آنها کمک کند. با این حال ، با تماس با خط بهداشت جوانان ، 120 ، آنها می توانند بدون خجالت کشیدن یا قضاوت ، با یک مشاور تلفنی صحبت کنند و برای مراجعه به یک کلینیک دوستانه جوانان ، مراجعه کنند و در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت خود کسب کنند. وزارت بهداشت عمومی خوشحال است که با ارائه یك خدمات جدید و دوستانه با جوانان ، كه روزانه بسیار متناسب با موضوع امسال است ، روز جهانی جوانان را جشن می گیرد: ساخت یك دنیای بهتر: مشاركت با جوانان “. دکتر سورایا ددالیل ، وزیر بهداشت عمومی. خط بهداشت جوانان دارای دو مشاور (یک مرد ، یک زن) خواهد بود که توسط وزارت بهداشت عمومی کار و آموزش می شوند. مشاوران از اصول اصلی خط سلامت جوانان پیروی می کنند: ارائه اطلاعات دقیق و به موقع ، فرصتی برای گفتگو ، ارائه پشتیبانی با تماس گیرندگان با گوش دادن به آنها و مشاوره در آنها و در صورت لزوم ارائه اطلاعات ارجاع.

آموزش جامع جنسی

با یک عمل ساده با شماره گیری کد کوتاه ، 120 رایگان ، جوانان در کابل قادر به کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوعاتی مانند بهداشت باروری و برنامه ریزی خانواده ، ازدواج زودرس و پیامدهای سلامتی بارداری زودرس ، بیماری های واگیر و عفونت های مقاربتی هستند. ، چگونگی ارتباط ورزش و تغذیه با سلامتی ، سوء مصرف مواد و در صورت بروز خشونت مبتنی بر جنسیت چه باید کرد. شواهد نشان می دهد كه آموزش جامع جنسی كه مناسب سن ، حساس به جنسیت و مهارتهای زندگی باشد ، می تواند دانش ، مهارت و كارآیی جوانان را برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد زندگی جنسی خود فراهم كند. هنگامی که جوانان مجهز به اطلاعات دقیق و مرتبط هستند ، و دسترسی به مشاوره و خدمات بهداشت باروری که غیرقابل قضاوت و مقرون به صرفه باشد ، می توانند از فرصتهای آموزشی و سایر فرصتهای تأثیرگذار بر بهزیستی مادام العمر آنها بهره بگیرند ، و همچنین دکتر لورن زسلر ، نماینده UNFPA در افغانستان گفت: “از بارداری های ناخواسته و سقط های ناامن جلوگیری کنید ، سلامت جنسی و تولید مثلی آنها را بهبود بخشیده و از عفونت های مقاربتی از جمله HIV محافظت کنید.”

در تنظیمات خارج از مدرسه ، UNFPA خط بهداشت و سلامت جوانان را گسترش داده است و در حال آموزش شبکه ها و سازمان های ورزشی با هدایت جوانان برای ارائه آموزش همسالان است. در طی سالهای 2010-2014 ، بیش از 2000 دانش آموز همکار FLE آموزش دیده اند که به بیش از 20،000 همسالان در چهار استان رسیده اند.

UNFPA – گوشه بهداشت

در افغانستان اکثر جوانان دسترسی محدود به آموزش جامع زندگی خانوادگی (FLE) دارند که برای رشد آنها در بزرگسالان سالم و مولد بسیار مهم است. جامع FLE طیف گسترده ای از اطلاعات ، مهارت ها و ارزش ها را در اختیار شما قرار می دهد تا جوانان بتوانند در چارچوبی مبتنی بر حقوق و جنسیت ، آگاهانه درباره سلامت و زندگی خانوادگی خود انتخاب کنند. UNFPA برای طراحی و اجرای FLE با وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت همکاری می کند. UNFPA با بررسی برنامه های درسی ملی ، با ارائه توصیه هایی برای گنجاندن FLE متناسب با سن برای کلاس های ابتدایی و متوسطه ، شواهد پایه مدارس ابتدایی مدارس را گسترش داده است.